OMG Show Vacík a Beretová I HledamBoha.cz

OMG talk show s P. Beretovou a P. Vacíkem: Život je meditace

      

Seznámili se náhodou a stali se z nich blízcí přátelé, kteří se navzájem uvádějí do svých světů: Herečka Pavla Beretová a jezuitský kněz Petr Vacík v OMG talk show na střeše Národního divadla mluví třeba o duchovním obsahu běžných komerčních filmů.

Třeba o Teorii tygra, ve kterém Pavla Beretová účinkuje. Petr Vacík i tento snímek pouštěl při filmových duchovních projektech v kolínském klášteře, kde tehdy fungovalo jezuitské centrum (nyní vede Petr Vacík českou redakci vatikánských médií a žije v Římě). Proč uvažovat o sobě právě po zhlédnutí podobného filmu? „Při meditaci se totiž projeví to, co si ti lidé nesou uvnitř, ne přímo obsah toho filmu,“ vysvětluje Petr Vacík. K seriálům, ve kterých má roli Pavla Beretová, se nedostal, je jí ale vděčný za to, že mu přiblížila hlubší obsah divadla: „Opožděně jsem zjistil, že divadlo je teologie a mystika, a lidé v divadlech to vědí. Pavla mě tam vpustila a ukázala mi, že je to daleko hlubší než zábava.“

„Petr má podle mě velký dar vést lidi a tvářit se u toho, že je nevede,“ říká herečka a mluví o své zkušenosti s meditací. „Kdo bude chtít hlouběji, dostane se tam, hloubka ho tam dovede,“ popisuje svou zkušenost s poznáním sebe sama, včetně špatných vlastností. „Myslím, že jsem na cestě a vím, kam jdu. Občas to zahlédnu a je mi hezky, pak je to zase v háji a nic moc se nemění,“ přibližuje herečka. Petr Vacík k tomu dodává, že meditace zdaleka není duchovní praktika východních náboženství a nevytrhuje člověka z životní reality, naopak: „Život sám je meditace, to není klišé, to je pravda. Nikdy to neznamenalo zkřížit nohy a na nic nemyslet.“

Koho hledala Pavla Beretová, když poznala Petra Vacíka? Věří buddhisté v Boha? S čím by zájemci o meditaci měli začít? Odpovědi najdete v OMG talk show.

Co je OMG talk show?

O hledání smyslu života, radosti i pochybnostech: Známé osobnosti v OMG talk show hovoří o tom, jak víra vstupuje do jejich osobního i pracovního světa. Seriál vznikl ve spolupráci s projektem HledamBoha.cz, jako moderátorka jím provází Ellen Makumbirofa, úspěšná autorka žánru slam poetry, vyznáním evangelikální křesťanka.

Odkaz na všechny díly OMG talk show